هک توییتر افراد مشهور: توییتر یکی از شبکه های اجتماعی محبوب در جهان است و میلیون ها آدم با اکانت های مختلف به طور روزانه در این شبکه اجتماعی توییت می کنند و مطالبی را با افراد دیگر به اشتراک می گذارند. اما امنیت توییتر، یکی از ناپایدار ترین چیز های دنیای امروزی است و در این اپلیکیشن و شبکه اجتماعی، اتفاقاتی افتاده که از شنیدن آن، تعجب میکنید.

توییتر یکی از محبوب ترین شبکه های مجازی در جهان است که است که در آن شما اجازه دارید تا به اندازه نا محدود توییت های 280 کاراکتری را پست کنید. اما یکی از موضوعاتی که از ابتدا مشکلات کار با توییتر به حساب می آمد امنیت آن بود که سطح امنیتی اکانت هایش بسیار پایین بود و بسیاری از افراد از این موضوع ناراضی بودند و از توییتر استفاده نمی کردند. اما باز با این حال یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی شناخته می شود و به خاطر رابط کاربری جالبش، ایرانی های زیادی را به خود جذب کرده است.

اما یکی از بزرگترین ماجراهای امنیتی در تاریخ؛ در یک سال اخیر و در توییتر رخ داد که افراد زیادی را متعجب کرد. ماجرای هک شدن حساب های توییتر سلبریتی ها و افراد مشهور در توییتر است که منجر به یک کلاهبرداری چند صد هزار دلاری، تبدیل شد. در ادامه این مطلب در وب سایت ایران سوشیال؛ مجله اینترنتی امنیت شبکه های مجازی، قصد داریم تا ماجرای هک شدن توییتر که در مقالات دیگر و پیشین نیز به آن اشاره کرده ایم را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.

ماجرای کامل هک توییتر افراد مشهور

در اواسط ماه ژوئیه (July)، چندین گزارش مبنی بر هک شدن حساب چندین سلبریتی مشهور در آمریکا به گوش رسید و پس از آن نیز شکایاتی درباره سرقت بیت کوین انجام شد. ماجرا از اینجا شروع شد که در اکانت توییتر ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا که به تازگی به ثروتمند ترین مرد جهان تبدیل شد، توییتی منتشر شد.

متن توییت ایلان ماسک به این شکل بود که:

من در تلاشم که لطف جامعه رو جبران کنم.

تا مدت سی دقیقه هر مقدار بیت کوین به حساب من بفرستید، من دو برابرش رو برای شما میفرستم. اگر هزار دلار برای من ارسال کنید، من دو هزار دلار به شما پس می دهم. فقط تا 30 دقیقه.

پس از این متن نیز یک آدرس دیجیتال برای انتقال پول گذاشته شد. این توییت در مدت کوتاهی پاک شد اما به سرعت دوباره همین متن توییت شد و این اتفاق برای چندین سلبریتی دیگر از جمله جو بایدن، جف بزوس، باراک اوباما، کانیه وست، کیم کارداشیان، بیل گیتس و چندین سلبریتی دیگر نیز رخ داد.

پیشنهاد مطالعه :  چگونه اکانت هک شده توییتر خود را درست کنیم؟

همه این توییت ها در یک زمان و یک روز توییت شدند و پس از 2 ساعت نیز همه این توییت ها، حذف شدند. پس از مدت کوتاهی شکایات درباره کلاهبرداری اینترنتی در توییتر از نقاط مختلف دنیا ثبت شد. افراد زود باوری که این توییت ها را باور کرده بودند و برای این آدرس بیت کوین ارسال کردند. اما به محض اینکه متوجه شدند که پولی برایشان پس فرستاده نمی شود به سرعت شکایت خود را ثبت کردند.

این اتفاق در 15 ژوئیه و در 30 دقیقه بامداد به وقت تهران رخ داد و در این مدت کوتاه (در زمانی که همه ما ایرانی ها در خواب شیرین به سر می بردیم!) نزدیک به 120 هزار دلار بیت کوین به حساب های مختلف ارسال شد و برنگشت. توییتر نیز پس از گذشتن یک ساعت از این حادثه، هک شدن این اکانت ها را به طور رسمی، تایید کرد. اما چطور این اتفاق افتاد؟

هک شدن سلبریتی ها در تویتتر

ماجرای هک شدن توییتر از داخل

همانطور که در عنوان این بخش مشاهده می کنید، اکانت های سلبریتی های مختلف، از داخل و در درون شرکت توییتر رخ داد. این داستان به یکی از بزرگترین ماجراهای مهندسی اجتماعی در بحث امنیت تبدیل شده است. هکر ها با بهره گیری از مهندسی اجتماعی و هنر فریب، توانستند برخی از کارکنان شرکت را هدف قرار دادند و توانستند توسط یک حرکت برنامه ریزی شده، به ابزار های داخلی شرکت توییتر، دسترسی پیدا کنند.

مهندسی اجتماعی؛ یکی از مفاهیمی است که نزدیک به صد سال است که در حوزه سیاست، جامعه شناسی و چندین حوزه دیگر شناخته شده است. مهندسی اجتماعی در دنیای جامعه شناسی به این معناست که شما بتوانید با شناخت افراد مختلف و ایجاد ارتباط با آنها، بتوانید افراد را مجاب به انجام کار های مختلف کنید. اما مفهوم مهندسی اجتماعی در دنیای امنیت، کمی تفاوت دارد.

در دنیای امنیت، مهندسی اجتماعی به این معناست که بتوانید از طریق برقرار کردن ارتباط با شخصی به اطلاعات وی دسترسی پیدا کنید و از طریق این اطلاعات، توانایی هک کردن او یا اشخاص دیگر را بدست آورید. این اتفاق دقیقا برای کارمندان توییتر افتاد و هکر ها توانستند توسط مهندسی اجتماعی اعتماد آنها را جلب کنند و وارد شرکت توییتر شوند.

جک دورسی؛ مدیر عامل توییتر، در مورد این هک گسترده در توییتی نوشت: «روز سختی برای ما در توییتر بود. از این که چنین اتفاقی رخ داده، احساس خیلی بدی داریم.» مدیر محصول توییتر نیز با انتشار یک توییت اعلام کرد: «تحقیقات ما در این اتفاق همچنان ادامه دارد و به زودی مطالب بیشتری راجع به جزئیات این موضوع منتشر می کنیم.»

پیشنهاد مطالعه :  بررسی ۱۰ تا از بهترین برنامه های جاسوسی واتساپ در سال 2024

توییتر در مدت زمان کوتاهی متوجه شد که هکر ها توسط مهندسی اجتماعی و از طریق برخی از کارکنان این شرکت، توانستند به ابزار های داخلی شرکت دست پیدا کنند و حساب های مورد نظر خود را هک کنند. البته درباره جزئیات این ابزار ها و نحوه هک کارکنان این شرکت، هنوز اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

بیت کوین دیگر چیست؟

شاید تا اینجا برایتان سوال شده باشد که بیت کوین، چیست؟ بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال جهان است که تعداد زیادی از افراد در این سیستم اکانت دارند و گاها ارسال پول برای یک دیگر را با بیت کوین انجام می دهند. ارزش بیت کوین روزانه در حال افزایش است و روزانه به تعداد افراد طرفدار و تعداد اکانت های داخل بیت کوین اضافه می شود. بیت کوین (Bitcoin)، یکی از امن ترین و معروف ترین ارز های دیجیتال در جهان است که به صورت همتا به همتا و با مسئول مرکزی، کار می کند.

دزدیده شدن 120 هزار دلار بیت کوین

چه کسانی، توییتر افراد مشهور را هک کردند؟

پس از گذشتن حدود دو هفته از کلاهبرداری بزرگ بیت کوین در توییتر، سه متهم شناخته و دستگیر شدند. نکته جالب اینجاست که هر سه نفر، جوان یا نوجوان بودند. نوجوانی که به عنوان متهم اصلی این پرونده شناخته می شود، یک پسر اهل شهر تمپا است که هنوز نامی از او منتشر نشده. دو همدست وی نیز میسون شپرد 19 ساله و نیما فاضلی 22 ساله و اهل اورلاندو فلوریدا، بودند که پس از مدت کوتاهی، دستگیر شدند.

این تیم سه نفره که با نام رولکس به کار خود می پرداختند و در اینستاگرام نیز با پیجی به نام Cryptoforhealth یا :رمزارز برای سلامتی” به فعالیت خود می رسیدند. بعد از ماجرای هک شدن دو استوری در این پیج پست شد که نشان می داد که هک شدن توییر زیر سر این افراد است. در استوری اول، متن « این یک حمله خیریه بود. پول شما در مسیر خوبی می‌رود.» و در استوری دوم متن “کار ما بود”، منتشر شده بود که خبر از هک کردن توییتر می داد.

واکنش توییتر چی بود؟

همانطور که گفتیم، توییتر در ابتدا از رخ دادن این اتفاق ابراز شرمندگی کرد و تمام مدت، وقت خود را صرف جلوگیری از حمله های دوم کرد و تلاش کرد که مسئولا این حرکت را پیدا کند و به سزای عمل خود برساند. توییتر با بستن و مسدود کردن اکانت های هک شده برای مدت کوتاهی این اتفاق را کنترل کرد و توانست و جلوی اتفاقات بدتر را گیرد. اگر هم مشتاقید درباره سرنوشت هکر های توییتر بدانید، متاسفانه هنوز اطلاعاتی درباره این هکر ها به دست نرسیده است.

پیشنهاد مطالعه :  رفع هک سیم کارت |جلوگیری از هک سمکارت
هک شدن توییتر در سال 2023

چکار کنیم که این اتفاق برای ما نیفتد؟

در جواب سوال بالا باید به دو نکته اشاره داشته باشیم. نکته اول اینکه تلاش کنید تا با بالا بردن امنیت پیج خود در توییتر، تا حد ممکن، جلوی هک شدن آن را بگیرید. نکته دوم و بسیار مهم این که باید از این موضوع و اتفاق درس بگیرید و مواظب سودجو های اینترنتی باشید. هر پیام را که می خوانید، باور نکنید، روی هر لینکی در فضای مجازی کلیک نکنید و در کل مواظب رفتار های خود در دنیای مجازی باشید.

در این مقاله در مجله امنیت افزایش امنیت فضای مجازی، قصد داشتیم تا ماجرای هک توییتر افراد مشهور، را به طور کامل برای شما توضیح دهیم و شما را آشکار کنیم تا بتوانید امنیت خود در فضای مجازی را بالا ببرید و مواظب اکانت خود در توییتر باشید.

سوالات متداول

آیا توییتر هک می شود؟

بله؛ یک شبکه اجتماعی هر چقدر هم امن باشد، باز هم غیر قابل هک نیست و ممکن است از روش خاصی هک شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در حال حاضر بیشترین مقدار ارزش در میان کیف پول های مجازی را به خود اختصاص می دهد.

کدام سلبریتی ها در توییتر هک شدند؟

اکانت بسیاری از سلبریتی ها مثل بیل گیتس، باراک اوباما، ایلان ماسک، جف بزوس و غیره هک شد. همزمان با آنها پیج های دیگری مثل پیج رسمی شرکت اپل

توییتر چطور هک شد؟

می توانید در مقاله به طور کامل با این موضوع آشنا شوید اما به طور خلاصه باید گفت که هک شدن توییتر احتمالا یکی از بی نقص ترین مهندسی های اجتماعی در تاریخ حوزه امنیت بوده.

«اطلاعیه ی مهم»
با درود و احترام بدینوسیله به اطلاع می رساند: فعالیت تیم کارشناسان و متخصصین، صرفاً در جهت آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه به منظور افزایش سطح آگاهی و امنیت کاربران شبکه های اجتماعی و جلوگیری از دستیابی غیر مجاز به داده های شما در سیستم های رایانه ای ( هک شدن ) می باشد و این مجموعه هیچ گونه خدماتی در راستای درخواست هک، مسوولیت و پیامدهای ناشی از آن را تحت هیچ عنوان و به هیچ شرطی نمی پذیرد. امیدواریم مطالعه ی مستمر موضوعات آموزشی ما و دنبال کردن آنها ضمن سودمند بودن، راهی مطمئن و قابل اعتماد برای ارتقای امنیت و افزایش درصد ضریب جلوگیری و نفوذ به حوزه های شخصی و خصوصی شما باشد.
آسودگی خاطر شما در استفاده از رسانه های اجتماعی و کمک به محافظت از داده هایی که در فضای مجازی به اشتراک می گذارید هدف و آرمان ماست.
با تجدید احترام

برنامه SPY24 :

که اولین مورد از قوانین سایت و مهمترین آن مقابله با هک میباشد و هر گونه سو استفاده و استفاده نادرست از آموزش ها و برنامه های وبسایت SPY24 بر عهده کاربر می باشد.

سامانه مراقبت از خانواده (SPY24) نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه های مجازی موبایلی را می دهد.

در زیر می توانید برخی از امکانات برنامه SPY24 را مشاهده نمایید:

  • نظارت بر تماس ها و پیامک ها به همراه تاریخ و زمان
  • گزارش پیام های تلگرام ، اینستاگرام ، واتس اپ و…
  • موقعیت لحظه مستمر و مسیر های پیموده شده
  • وب سایت های بازدید شده و برنامه های اجرا شده
  • با قابلیت پنهان سازی ۱۰۰ درصد برنامه و مدیرت راه دور
  • امکان مسدود سازی وب سایت ها، برنامه ها و مخاطبین از راه دور