آیا توییتر قابل ردیابی است؟ توییتر یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماع است که تعداد زیادی از افراد، مخصوصا افراد مشهو و نام آشنا در جهان از آن استفاده می کنند.

این شبکه اجتماعی همچنین بسیار در ایران محبوب است و تعداد زیادی از افراد، از آن اسفاده می کنند. در مقاله های قبلی در مجله امنیت فضای مجازی، درباره توییتر، راه های هک شدن آن، راهکار های افزایش امنیت، آگاهی از هک شدن و همینطور بازیابی اکانت توییتر، صحبت کرده ایم.

ما در این مقاله، قصد داریم؛ تا درباره جریان لو رفتن شماره ها در توییتر صحبت کنیم و به سوال «آیا توییتر قابل ردیابی است؟» و 10 روش پیشگیری از هک توییتر پاسخ دهیم.

محتوا نمایش

توییتر؛ شبکه اجتماعی محبوب اما نامطمئن!

توییتر (Twitter) یکی از شبکه های اجتماعی خیلی محبوب است که تعداد زیادی از افراد در سطح جهان از آن استفاده می کنند در آن یک یا چند اکانت دارند. اما امنیت توییتر در سال های اخیر، خیلی بالا نبوده و تعداد گزارش ها مبنی بر هک شدن اکانت های توییتر، زیاد به گوش رسیده است.

اگر چه تیم امنیتی توییتر به طور روزانه در تلاش هستند تا امنیت این شبکه اجتماعی را بالاتر ببرند، متاسفانه همچنان به امنیت این شبکه اجتماعی اعتمادی نیست و گاها برخی از اکانت ها هک می شوند. البته معمولا این اتفاق ها از طرف کاربر رخ می دهند اما به هر حال، امنیت توییتر از بقیه پیامرسان ها یا شبکه های اجتماعی کمتر است. در ادامه قصد داریم تا شما را با پاسخ پرسش آیا توییتر قابل ردیابی است؟ آشنا کنیم.

توییتر؛ شبکه اجتماعی محبوب اما نامطمئن!

آیا توییتر قابل ردیابی است؟

این سوال که آیا توییتر قابل ردیابی است؟ دقیقا دو سال پیش و کمی قبل تر از کریسمس 2020 بوجود آمد. در دسامبر 2019 و در طی جریان خاصی، تعداد زیادی شماره تلفن همراه اکانت های مختلف توییتر، هک شد و لو رفت.

در ابتدای ماجرا، تعدادی از هکر های دولتی مخصوصا هکر هایی از ایران، اسرائیل و مالزی، درخواست دادند تا شماره های تلفن از طریق توییتر نشان داده شود که توییتر به شدت با این درخواست مخالفت کرد. اگر چه از طرفی این ایده به درست شدن قابلیت پیدا کردن مخاطبان در توییتر منجر شد.

پس از مدتی، یک هکر به نام ابراهیم مالک، توانست با درست کردن 2 میلیارد شماره تلفن به طور خودکار، آنها را در توییتر رها کرد و توانست به وسیله باگ امنیتی توییتر به به 17 میلیون شماره تلفن همراه متصل شود و همه این شماره ها را بدزدد.

پیشنهاد مطالعه :  چگونه اکانت هک شده توییتر خود را درست کنیم؟

او تا مدتی توییتر را از این مسئله، خبردار نکرد و با پخش کردن شماره ها در واتساپ، صاحبانشان را مطلع کرد و پس از مدت کوتاهی همه متوجه شدند که مشکل از امنیت توییتر بوده است.

توییتر نیز پس از این جریان ها تا پایان ماه دسامبر، این باگ امنیتی را برطرف کرد و در بیانیه ای اعلام کرد که مشکل اکانت ها حل شده و بابت این مشکلات از همه به طور رسمی عذرخواهی کرد.

آیا توییتر قابل ردیابی است؟

برای ردیابی نشدن شماره موبایل خود در توییتر چکار کنیم؟

ماجرا هایی که درباره لو رفتن شماره های افراد در توییتر به وجود آمده بود، بیشتر به دلیل بی احتیاطی خودشان بوده. اگر شما نگران این هستید که ممکن است شماره شما در توییتر لو برود، می توانید با افزایش امنیت اکانت خود در توییتر جلوی این اتفاق را بگیرید.

امنیت توییتر از طرف سرور روز به روز بهتر و بیشتر می شود و معمولا هک شدن اکانت ها از طرف کاربر و به روش های مختلف صورت می گیرد.

در ادامه پرسش آیا توییتر قابل ردیابی است؟ باید بگوییم که؛ شما نیز باید راهکار های مختلف افزایش امنیت توییتر را بلد باشید و این قابلیت ها را فعال کنید تا بتوانید درصد هک شدن اکانت خود در توییتر را به طور محسوسی پایین بیاورید.

این روش ها به طور کامل در مقاله «چگونه امنیت توییتر را بالا ببریم؟؟» آمده است و شما می توانید با مطالعه این مطلب، این روش ها را به خوبی یاد بگیرید، اما در ادامه، توضیح کوتاهی درباره 10 روش موثر در بالا بردن امنیت توییتر به شما ارائه می دهیم.

1: یک پسورد پیچیده، مطمئن و سخت برای خود انتخاب کنید و برای اکانت های خود یک رمز نگذارید.

پسورد خوب تنظیم کردن برای اکانت، یکی از اولین و مهم ترین راه های افزایش امنیت یک حساب است و از آنجایی که شما برای ورود به توییتر حتما باید شماره تلفن خود را وارد کنید، باید امنیت حساب خود را با یک رمز خوب بالا ببرید.

یکی از راه های هک کردن هر اکانتی در دنیای مجازی و الکترونیک، بروت فورس و تلاش برای پی بردن به رمز عبور شخص است. بروت فورس به این معناست که به وسیله یک ابزار، برنامه یا هر چیز دیگر؛ تلاش کنید تا پسورد شخص را به دست آورید. این ابزار ها، تمامی پسورد های ممکن را تست می کند. با تنظیم یک پسورد قوی و پیچیده، می توانید جلوی این روش را بگیرید و به این شکل هک نشوید.

پسوردهای پیچیده امنیت بیشتری را ارائه می‌دهند. در انتخاب پسورد پیچیده، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. طول: پسورد شما باید حداقل ۸ تا ۱۲ کاراکتر داشته باشد. حداقل طول پسورد به افزایش امنیت کمک می‌کند.
 2. ترکیب کاراکترها: از ترکیب مختلفی از حروف بزرگ و کوچک (A-Z و a-z)، اعداد (0-9)، و نمادهای ویژه (مانند !، @، #، $ و …) استفاده کنید.
 3. عدم استفاده از اطلاعات شخصی: پسوردهایی که از اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی، یا اطلاعات آشنایان استفاده می‌کنند، آسان تر قابل حدس زدن هستند. از این نوع اطلاعات در پسوردتان استفاده نکنید.
 4. عدم استفاده از کلمات رایج: از کلمات رایج و واژه‌های معروف در پسورد خود استفاده نکنید، زیرا این نوع پسوردها اغلب توسط حملات حدس زدنی (brute force) قابل شکست هستند.
 5. تغییر دوره‌ای پسورد: پسورد خود را به طور دوره‌ای (مثلاً هر 3 یا 6 ماه یکبار) تغییر دهید تا افزایش امنیت داشته باشید.
 6. استفاده از یک مدیر پسورد: برای مدیریت پسوردهای پیچیده و بیشترین امنیت، از یک مدیر پسورد (مثل مدیر کلمات عبور متن‌باز یا نرم‌افزار مشابه) استفاده کنید.
 7. استفاده از عبارت‌ها: به جای یک کلمه یا عبارت کوتاه، از عبارات طولانی‌تر که شامل ترکیبی از حروف، اعداد، نمادها و کلمات اختیاری باشند، استفاده کنید. مثلاً “G#oodP@ssw0rd!”.
 8. اجتناب از پسوردهای مشابه: از انتخاب پسوردهای مشابه برای حساب‌های مختلف اجتناب کنید، تا در صورت تخریب یکی از حساب‌ها، حساب‌های دیگر هم در امان باشند.
 9. احتمالاً از مدیریت رمزعبورهای مختلف با استفاده از یک مدیر پسورد یا برنامه مدیریت پسورد استفاده کنید تا بهترین امنیت را داشته باشید.
 10. همیشه به اطلاعات حساب‌های خود دقت کنید و در صورت شک در امنیت پسورد، آن را تغییر دهید.
پیشنهاد مطالعه :  علت نشان ندادن انلاین بودن در واتس اپ چیست؟؟

2: بخش های تاییدیه ورود و ورود دو مرحله ای را در اکانت خود فعال کنید.

ورود دو مرحله ای به این شکل است که شما باید برای هر بار ورود باید یک رمز را وارد کنید و همزمان، با هر ورود، یک ایمیل نیز برای شما ارسال می شود که اگر شما وارد نشدید و ایمیل برای شما آمد، متوجه شوید که شخص دیگری وارد حساب شما شده است.

تاییدیه ورود و ورود دو مرحله ای

تایید دو مرحله ای در تمامی شبکه های مجازی مختلف وجود دارد که به شما کمک می کند تا امنیت اکانت خود را افزایش دهید.

ورود دو مرحله ای خود را فعال کنید.

3: اطلاعات شخصی، شماره تلفن یا لوکیشن خود را در توییت های خود فاش نکنید.

نکته بعد اینکه مواظب باشید که هیچ وقت و به هیچ وجه، اطلاعات شخصی مانند، ایمیل، شماره تلفن، یا اکانت های مختلف در اینستاگرام، تلگرام، واتساپ یا غیره را توییت نکنید.

ممکن است که با استفاده از این اطلاعات بتوانند شما را هک کنند. نکته دیگر درباره توییت نکردن اطلاعات شخصی و لوکیشن آنلاین خود این است که ممکن است حتی از این طریق به شما برسند و دسترسی به خود شما باز می شود و می توانند شما را پیدا کنند و این می تواند بسیار خطرناک باشد.

4: خیلی مراقب حملات فیشینگ باشید.

حملات فیشینگ نیز یکی از انواع خطرناک روش های هک توییتر یا ایمیل شما می باشد. در تعریف ساده فیشینگ، شما در واقع وارد یک فرم فیک و تقلبی می شوید و اگر اطلاعات خود را وارد کنید، هکر می تواند به واسطه اطلاعات شما، شما را هک کند.

شما می توانید به طور کامل در مقاله «روش های مختلف هک» با فیشینگ آشنا شوید. همانطور که در پرسش آیا توییتر قابل ردیابی است؟ گفته شد؛ردیابی توییتر امکان پذیر است؛ پس برای جلوگیری از فیشینگ نیز پیشنهاد می کنیم؛ در ابتدا روی لینک های مختلف به راحتی کلیک نکنید و حتما آنها را بررسی کنید.

نکته دوم؛ در مقابله با فیشینگ نیز این است که لینک ورود به اکانت توییتر را حتما چک کنید و از مرورگر ها و موتور های جستجو های مطمئن وارد صفحه ورود Twitter شوید.

خیلی مراقب حملات فیشینگ باشید.

5: از نرم افزار هایی که به امنیت شما در توییتر کمک می کنند و امنیت را بالا می برند استفاده کنید.

در ادامه پرسش آیا توییتر قابل ردیابی است؟ متوجه شدیم که؛ امکان این اتفاق به خصوص از طرف کاربر، امکان پذیر است. برخی از نرم افزار ها هستند که امنیت اپ توییتر و اکانت توییتر شما را بالا می برند. می توانید از این نرم افزار ها نیز استفاده کنید. برخی از این نرم افزار ها عبارتند از:

 • Malware Bytes؛
 • Spybot Search & Destroy؛
 • Lavasoft’s Ad-Aware.

6: برنامه هایی که دسترسی به مخاطبین یا توییتر را از شما می خواهند، بررسی کنید.

برنامه هایی را که روی گوشی خود نصب می کنید، از شما، دسترسی می خواهند. شما باید به برنامه هایی که دسترسی مخاطبان یا توییتر شما را می خواهند شک کنید و در صورتی که برنامه، مطمئن و معتبر نیست، این دسترسی ها را ندهید و برنامه را پاک کنید.

7: توییتر را آپدیت نگه دارید.

آپدیت هایی که برای توییتر، اینستاگرام، شبکه های اجتماعی و در کل هر سیستم یا اپ دیگری می آید؛ معمولا امنیت توییتر را بالا می برد و بهتر است که شما توییتر خود را برای افزایش امنیت، آپدیت و به روز نگه دارید.

توییتر را آپدیت نگه دارید.

8: از VPN برای مخفی کردن IP خود استفاده کنید.

اگر چه به خاطر اینکه در ایران زندگی می کنیم و برای ورود به توییتر به فیلتر شکن نیاز داریم، ولی فیلتر شکن یا VPN در واقع IP شما را مخفی می کند و با آی پی دیگری وارد می شود.

پیشنهاد مطالعه :  برنامه ردیابی گوشی همسر به صورت رایگان برای گوشی های اندرویدی

این کمک می کند که شما توسط هکر ها هک نشوید. البته ما برای ورود به توییتر به هر حال به VPN نیاز داریم و در ایران باید فیلترشکن را اجرا کنیم تا وارد توییتر شویم، ولی در خارج از کشور، این می تواند به افزایش امنیت توییتر شما کمک کند.

9: در صورتی که میخواهید از طریق یک مرورگر وارد اکانت شوید از گوگل کروم استفاده کنید.

اگر دوست دارید یا حتی نیاز دارید تا از طریق کامپیوتر و از طریق سایت و مرورگر، وارد توییتر شوید، بهتر است از مرورگر کروم استفاده کنید و پسورد خود را نیز سیو نکنید.

Google Chrome یکی از بهترین مرورگر های ویندوز است که تعداد کاربران بسیار زیادی دارد و محبوب ترین مرورگر در دنیاست. این محبوبیت بالا به دلیل امنیت بسیار بالای آن است که به راحتی هک نمی شود. حتی اگر هم هک شود، اگر شما پسورد خود را سیو نکنید، کسی نمی تواند شما را به راحتی هک کند.

10: هر بار از اکانت خود بیرون بیایید و Log Out کنید.

چه بر روی سیستم و چه بر روی گوشی کار می کنید، بهتر است بعد از استفاده، از اکانت Log Out کنید تا اگر گوشی شما به دست کسی افتاد یا با کامپیوتر شما وارد توییتر شدند، توانایی هک کردن شما را نداشته باشند.

ما در این مطلب از مجله امنیت شبکه های اجتماعی، قصد داشتیم تا کمی درباره امنیت توییتر، ماجرای لو رفتن شماره ها در توییتر، راه های افزایش امنیت توییتر توضیح دادیم و به پاسخ سوال «آیا توییتر قابل ردیابی است؟» رسیدیم.

سوالات متدوال

آیا توییتر قابل ردیابی است؟

بله؛ اگر شما برخی از تدابیر امنیتی را رعایت نکنید، ممکن است که افراد بتوانند از طریق توییتر لوکیشن یا حتی شماره شما را ردیابی کنند.

چگونه جلوی ردیابی شدن در توییتر را بگیریم؟

شما می توانید با بالا بردن امنیت اکانت توییتر خود و همچنین مواظبت در دنیای مجازی، جلوی ردیابی شدن خود را بگیرید.

آیا آپدیت نگه داشتن توییتر، در ردیابی نشدن تاثیر گذار است؟

بله؛ بسیاری از آپدیت های نرم افزاری که برای نرم افزار های بزرگ مثل توییتر انجام می شوند؛ معمولا آپدیت امنیتی هستند و بسیار مهم می باشند.

«اطلاعیه ی مهم»
با درود و احترام بدینوسیله به اطلاع می رساند: فعالیت تیم کارشناسان و متخصصین، صرفاً در جهت آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه به منظور افزایش سطح آگاهی و امنیت کاربران شبکه های اجتماعی و جلوگیری از دستیابی غیر مجاز به داده های شما در سیستم های رایانه ای ( هک شدن ) می باشد و این مجموعه هیچ گونه خدماتی در راستای درخواست هک، مسوولیت و پیامدهای ناشی از آن را تحت هیچ عنوان و به هیچ شرطی نمی پذیرد.

امیدواریم مطالعه ی مستمر موضوعات آموزشی ما و دنبال کردن آنها ضمن سودمند بودن، راهی مطمئن و قابل اعتماد برای ارتقای امنیت و افزایش درصد ضریب جلوگیری و نفوذ به حوزه های شخصی و خصوصی شما باشد.
آسودگی خاطر شما در استفاده از رسانه های اجتماعی و کمک به محافظت از داده هایی که در فضای مجازی به اشتراک می گذارید هدف و آرمان ماست.

با تجدید احترام

برنامه SPY24 :

که اولین مورد از قوانین سایت و مهمترین آن مقابله با هک میباشد و هر گونه سو استفاده و استفاده نادرست از آموزش ها و برنامه های وبسایت SPY24 بر عهده کاربر می باشد.

سامانه مراقبت از خانواده (SPY24) نام یک نرم افزار موبایل با نصب و فعال‌سازی بسیار ساده می باشد که به والدین امکان کنترل و مدیریت فعالیت فرزندان در شبکه های مجازی موبایلی را می دهد.

در زیر می توانید برخی از امکانات برنامه SPY24 را مشاهده نمایید:

 • نظارت بر تماس ها و پیامک ها به همراه تاریخ و زمان
 • گزارش پیام های تلگرام ، اینستاگرام ، واتس اپ و…
 • موقعیت لحظه مستمر و مسیر های پیموده شده
 • وب سایت های بازدید شده و برنامه های اجرا شده
 • با قابلیت پنهان سازی ۱۰۰ درصد برنامه و مدیرت راه دور
 • امکان مسدود سازی وب سایت ها، برنامه ها و مخاطبین از راه دور